Начало Оживление На „Великденски крос 2017“ бягаха от 3-годишни деца до световни шампиони по лека атлетика
19 April 2017

„Тази година кросът е международен, догодина ще стане междупланетен“, пошегува се водещият на четвъртото издание на „Великденски крос“ на 15 април 2017 г. Христо Христов - El Freegano. 141 бегачи участваха и в 5-километровата дистанция и в щафетата в центъра на Разград, а една трета от тях бяха деца.

19_04_2017_kros_2.jpgСемейства, отбори, съставени от приятели и съученици бягаха наред с най-добрите лекоатлети от България, с участници от САЩ, Русия, Турция, Испания. Сред гостите от чужбина бе световният шампион по лека атлетика от Медицинските игри в Анкара, победил на 800 метра от първенството през 2016 г. Кямуран Аксой, който участва в щафетата с медици от България. В 5-километровата дистанция се състезава треньорът на „Лудогорец“ Хавиер Рамос. Старт/финалът бе на площад „България“ пред паметника на Майстор Манол, където час и половина звуча жива авторска музика в изпълнение на Константин Кучев и разградския китарист Евгени Марков.

В щафетата победи отбор „Скиорите“, чийто капитан Ахмед Ахмед предварително заяви, че ще подобри миналогодишните времена и за щафета, и за индивидуален пробег. И наистина, Ахмед бяше на първи и пети пост, като постигна време от 2 минути и 33 секунди, а отборът му финишира за 15 минути и 35 секунди. Участничката от Разград бе Патрисия Христова от ПГПЧЕ „Екзарх Йосиф“ заедно с ориентировачите Димитър Делев от Несебър и Михаил Михайлов от Габрово.

Класираният на второ място отбор бе изцяло разградски в състав - Йордан Господинов, треньор по таекуондо /с школа в София/, Явор Петков - IT специалист в „Биовет“, Ангел Янков - работи в София, Димитринка Господинова, ветеринарен лекар в Разград, и Георги Господинов, работи в Стара Загора. Н2О преодоля трасето за 17 минути и 47 секунди. Трети бе отборът на Русенския университет „Ангел Кънчев“ – Филиал Разград. Отборът на „Зелена стъпка“ бе на четвърто място със състезатели Нейтън Купър, Василена Радева, Иван Радев, Цвети Пенчева и Цоньо Пенев. Забавното бе, че Нейтън и Иван минаха за втори път трасето с невръстните състезатели от отбора „Не ми пука“ – 4-годишния Матей и три и половина годишния Робин.

Разградско момиче спечели надпреварата при жени на 5 километра – Вероника Вълканова с време 0:21:38, докато второто и третото място отидоха при Елена Петрова от Русе - 0:22:58 и Жанина Иванова от Варна - 0:23:05. При мъжете победи перспективният 27-годишен състезател от Добрич, който вече се състезава за Варна - Данчо Петров, с време 0:16:13, следван от варненците Павел Павлов- 0:18:07, и Румен Стаматов - 0:18:13.

Наградите бяха ваучери от магазин „Яко“, ваучер за ползване на спортната база на „Лудогорец“ „Гнездо на орли“, книги за бягането, здравословни лакомства от магазин „Жоси“. В томболата бяха раздадени футболна топка с подписите на футболистите от „Лудогорец“, душ системи от „Идеал Стандарт“ и спортни стоки от магазини „Яко“. „Великденски крос 2017“ бе подкрепен от Община Разград, ПФК „Лудогорец“, Спортни магазини „Яко“, Ideal Standard, Интер Инженеринг 10, фирма „Екоал“, фирма МАТ и проект „Направи сърцето си съпричастно“.